Jak skorygować wystawiony błędnie paragon - ewidencja oczywistych pomyłek

Prowadząc kasę fiskalną z pewnością nie raz zdarzyło ci się błędnie nabić sprzedaż na kasę. Najczęstszymi pomyłkami są wybór złego towaru, wprowadzenie innej ceny niż rzeczywista, lub błędnie wybrana ilość. Co zrobić w takiej sytuacji?

Korekta paragonu - ewidencja oczywistych pomyłek

W myśl przepisów nie mamy możliwości anulowania bądź wycofania błędnej transakcji, która została wprowadzona na kasę fiskalną. W takim przypadku podatnik dokonuje niezwłocznego ujęcia korekty błędnej sprzedaży w odrębnej ewidencji (ewidencja oczywistych pomyłek), a następnie ewidencjonuje ponownie sprzedaż w prawidłowy sposób na kasie. Ewidencja oczywistych pomyłek powinna zawierać:

 • wartość błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (brutto i kwota podatku VAT),
 • krótki opis wyjaśniający przyczyny i okoliczności pomyłki (np. wprowadzenie błędnego kodu towaru, błędnej ceny, czy błędnej ilości),
 • oryginał błędnego paragonu.

 

Wystawiono fakturę do błędnego paragonu

Jeśli do paragonu z błędnymi informacji została wystawiona faktura, podatnik ma obowiązek wystawić fakturę korygującą. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie dodatkowo ujmował zmniejszenia w ewidencji oczywistych pomyłek. Taki obowiązek nie wynika bowiem z rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Księgowanie zmniejszenia przychodu i podatku VAT odbywa się na podstawie faktury korygującej i wg zasad dla niej przewidzianych.


Dlaczego my?

 • doświadczenie - ponad 20 lat na rynku oraz różnorodność obsługiwanych branż i form organizacyjnych
 • kompetencje – certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów
 • bezpieczeństwo – ubezpieczenie zawodowe biura
 • kompleksowość obsługi - wszelkie działania związane z księgowością, kadrami, płacami i kontaktami z urzędami prowadzone są przez nasze biuro
 • komfort – jedna wizyta w miesiącu w naszym biurze pozwala na zapewnienie pełnej obsługi księgowo-kadrowej
 • oszczędność czasu – zwolnienie z konieczności samodzielnych rozliczeń podatków, składania deklaracji, pilnowania terminów, śledzenia zmieniających się przepisów, a skupienie się na faktycznej działalności przynoszącej dochód firmie
 • oszczędność pieniędzy – koszt wynagrodzenia dla biura za świadczone usługi jest niższy od kosztów zatrudnienia księgowego i wyposażenia go w niezbędne narzędzia do wykonywania pracy (komputer, programy, fachowa literatura, szkolenia, itd.)
 • pełna dyspozycyjność biura – biuro nie choruje, nie przebywa na urlopie

Certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów jest gwarancją najwyższych kwalifikacji w zawodzie księgowego.

Współpracując z naszym biurem rachunkowym nie ryzykujesz. Ryzyko popełnionych błędów przejmuje nasz ubezpieczyciel.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.