Oznaczanie towarów i usług symbolami GTU - najczęściej zadawane pytania

Od rozliczenia podatku VAT za październik 2020 r. lub za czwarty kwartał 2020 r. wszyscy czynni podatnicy VAT składają wyłącznie w wersji elektronicznej nowy plik JPK_VAT. Aby pliki te zawierały komplet informacji, musimy niektóre towary czy usługi odpowiednio zakwalifikować według oznaczeń GTU (grupy towarowo-usługowe). Pełne zestawienie towarów i usług wymagających oznaczenia symbolami GTU zawiera §10 ust. 3 i 4 rozporządzenia MFIiR z dnia 15.10.2019 r. Nowe obowiązki nasunęły osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a także pracownikom działów sprzedaży i księgowości szereg pytań.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jednym z nich jest takie, czy oznaczenia GTU powinny być widoczne na fakturze. Odpowiedź jest jednoznaczna – formalnie, oznaczenia takie nie muszą znaleźć się na fakturze.
Aczkolwiek należy mieć na uwadze, że dział księgowości, na pewno będzie wymagał takich informacji, gdyż to do nich będzie należało prawidłowe sporządzenie pliku JPK_VAT. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej dane te umieszczać na dokumentach, szczególnie jeśli program do wystawiania faktur pozwoli to zrobić w zasadzie automatycznie. Usprawni to na pewno pracę zarówno sprzedawców jaki i księgowych.

Zaznaczyć należy, że możliwe jest umieszczanie kilku symboli GTU na jednej fakturze, np. na fakturze wyszczególniamy sprzedaż alkoholu (GTU_01) i sprzedaż tytoniu (GTU_04). Przy każdej z tej pozycji umieszczamy odpowiedni symbol. Jeśli faktura zawiera pozycję spoza zestawienia GTU, wówczas nie dokonujemy żadnego oznaczenia.

 

Kolejna wątpliwość jaka nasuwa się przy wystawieniu faktur jest taka, czy sprzedając usługę gastronomiczną wraz z alkoholem, powinno zaznaczać się symbol GTU dla alkoholu? Otóż nie. Oznaczenie GTU_01 nie ma zastosowania, gdy alkohol będzie wydawany w ramach usługi gastronomicznej.

 

Następne powtarzające się pytanie, w zasadzie podobne do problemu poprzedniego, to czy w sytuacji, gdy podatnik dokonuje dostawy towaru wraz z transportem, jako elementem cenotwórczym, gdy z warunków dostawy wynika, że dostawca musi dostarczyć towar w określone miejsce, to czy usługę transportową, jaką jedną z wymienionych w zestawieniu GTU, należy w takiej sytuacji wyszczególnić? Odpowiedź również jest negatywna, to znaczy GTU_13 nie ma zastosowania, gdyż podatnik w tym przypadku nie świadczy odrębnej usługi transportu towarów, tylko dostawę towarów, a usługa transportu towarów jest dodatkowym kosztem tej dostawy.

Pamiętać należy, że nie każda dostawa towarów czy świadczenie usług wymienione na pierwszy rzut oka w zestawieniu GTU, wymusza na nas odpowiednie oznaczenie. Przykładowo dostawa odpadów (GTU_05) dotyczy tylko odpadów wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Podobnie jest na przykład ze sprzedażą metali szlachetnych oraz nieszlachetnych (GTU_08), gdzie oznaczenia dotyczą wyłącznie ściśle określonych pozycji z załącznika nr 12 i 15 do ustawy o VAT.

 

A co w sytuacji, gdy sprzedaż odbywa się przy użyciu kasy fiskalnej lub prowadzona jest tzw. ewidencja sprzedaży bezrachunkowej? Wówczas oznaczenia GTU nie dotyczą takiej sprzedaży.

Ponadto oznaczeń GTU nie należy stosować m.in. do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego (np. z tytułu WNT czy importu usług) czy do korekty podatku VAT należnego w przypadku zastosowania tzw. ulgi na złe długi.

Natomiast stosowanie oznaczeń GTU, jest wymagane również przy fakturach korygujących sprzedaż dokonaną przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT, przy fakturach dokumentujących sprzedaż bonów jednego przeznaczenia (SPV), przy eksporcie towarów lub WDT. 

 

W razie dalszych pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu

 


Dlaczego my?

  • doświadczenie - ponad 20 lat na rynku oraz różnorodność obsługiwanych branż i form organizacyjnych
  • kompetencje – certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów
  • bezpieczeństwo – ubezpieczenie zawodowe biura
  • kompleksowość obsługi - wszelkie działania związane z księgowością, kadrami, płacami i kontaktami z urzędami prowadzone są przez nasze biuro
  • komfort – jedna wizyta w miesiącu w naszym biurze pozwala na zapewnienie pełnej obsługi księgowo-kadrowej
  • oszczędność czasu – zwolnienie z konieczności samodzielnych rozliczeń podatków, składania deklaracji, pilnowania terminów, śledzenia zmieniających się przepisów, a skupienie się na faktycznej działalności przynoszącej dochód firmie
  • oszczędność pieniędzy – koszt wynagrodzenia dla biura za świadczone usługi jest niższy od kosztów zatrudnienia księgowego i wyposażenia go w niezbędne narzędzia do wykonywania pracy (komputer, programy, fachowa literatura, szkolenia, itd.)
  • pełna dyspozycyjność biura – biuro nie choruje, nie przebywa na urlopie

Certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów jest gwarancją najwyższych kwalifikacji w zawodzie księgowego.

Współpracując z naszym biurem rachunkowym nie ryzykujesz. Ryzyko popełnionych błędów przejmuje nasz ubezpieczyciel.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.