Urlop zamiast kwarantanny - czy to jest możliwe?

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji pracownikowi przysługuje, na ogólnych zasadach, wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80% podstawy (33 lub 14 dni w roku narastająco), zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Część pracowników skierowanych na kwarantannę, chcąc otrzymać pełne wynagrodzenie a nie chorobowe, wnioskuje o urlop na okres odosobnienia. Czy takie działanie jest dozwolone?

 

Kwarantanna traktowana na równi z niezdolnością do pracy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w ww. przepisach (art. 6 ust. 1 i ust. 2 pkt 1a ustawy z 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

 

Kwarantanna w czasie urlopu – Kodeks pracy

Kwestię wykorzystywania urlopu w okresie kwarantanny w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy reguluje art. 165 i art. 166 Kodeksu pracy.

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

 

1)      czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2)      odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3)      powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,

4)      urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

 

Część urlopu nie wykorzystaną z powodu:

1)      czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2)      odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3)      odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,

4)      urlopu macierzyńskiego

pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

 

Tak więc, okres kwarantanny i izolacji przesuwa termin urlopu wypoczynkowego pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy.

 

Urlop w okresie kwarantanny – czy to jest zgodne z prawem

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których pracownik skierowany na kwarantannę, nie chcąc otrzymywać jedynie 80% wynagrodzenia, składa wniosek o urlop wypoczynkowy na ten okres. Pracodawca, wiedząc o skierowaniu pracownika na kwarantannę, nie powinien jednak przystawać na takie rozwiązanie. Okres kwarantanny, jak już wskazano na wstępnie, to okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, która jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. W konsekwencji, nie ma podstaw, by w tym okresie udzielić urlopu wypoczynkowego, szczególnie, że taka nieobecność wszak zobowiązuje pracodawcę do udzielenia urlopu w terminie późniejszym.


Dlaczego my?

  • doświadczenie - ponad 20 lat na rynku oraz różnorodność obsługiwanych branż i form organizacyjnych
  • kompetencje – certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów
  • bezpieczeństwo – ubezpieczenie zawodowe biura
  • kompleksowość obsługi - wszelkie działania związane z księgowością, kadrami, płacami i kontaktami z urzędami prowadzone są przez nasze biuro
  • komfort – jedna wizyta w miesiącu w naszym biurze pozwala na zapewnienie pełnej obsługi księgowo-kadrowej
  • oszczędność czasu – zwolnienie z konieczności samodzielnych rozliczeń podatków, składania deklaracji, pilnowania terminów, śledzenia zmieniających się przepisów, a skupienie się na faktycznej działalności przynoszącej dochód firmie
  • oszczędność pieniędzy – koszt wynagrodzenia dla biura za świadczone usługi jest niższy od kosztów zatrudnienia księgowego i wyposażenia go w niezbędne narzędzia do wykonywania pracy (komputer, programy, fachowa literatura, szkolenia, itd.)
  • pełna dyspozycyjność biura – biuro nie choruje, nie przebywa na urlopie

Certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów jest gwarancją najwyższych kwalifikacji w zawodzie księgowego.

Współpracując z naszym biurem rachunkowym nie ryzykujesz. Ryzyko popełnionych błędów przejmuje nasz ubezpieczyciel.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.